Żarowo i Grzędzice

Żarowo – miejscowość o rodowodzie średniowiecznym, położona 5 km na północny zachód od Stargardu.

Pod koniec XIX wieku wybudowano kolejkę wąskotorową, która ze Stargardu przez Żarowo jechała do Starej Dąbrowy. Została zlikwidowana w latach 90 XX wieku, po dawnym torowisku wybudowano trasę rowerowo-piesza, która jest wykorzystywana przez osoby aktywnie spędzający wolny czas. Pozostałością po kolejce jest także zabytkowy most na rzece Ina.

 

Grzędzice – miejscowość o średniowiecznym rodowodzie sąsiadująca z Żarowem.

W miejscowości znajduje się jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych w Województwie Zachodniopomorskim kościół pw. Św Piotra i Pawła z XV wieku. Wnętrze kościoła zdobią XV wiecznie polichromie przedstawiające sceny biblijne odkryte w 1912 roku podczas prac remontowych.  Niewiele tak cennych malowideł i dobrze zachowanych malowideł znajduje się w regionie. W Grzędzicach wybudowano trasę rowerową, którą można dojechać między innymi do Jeziora Miedwie.

Jezioro Miedwie

Jezioro Miedwie – piąte pod względem wielkości jezioro w Polsce.

Jezioro wykorzystywane turystycznie, gospodarczo jest siedliskiem występowania wielu cennych gatunków roślin i zwierząt. W wodach jeziora występuje gatunek endemiczny sieja miedwiańska. Jezioro jest również źródłem wody pitnej dla aglomeracji Szczecin.